Tiedote Cabidi-käyttäjille: Taksilainsäädännön muutokset ja vaikutukset sovelluksen käyttöön

Eduskunta käsitteli taksilainsäädännön muutoksia täysistunnossa 12.3.2026, kun hallituksen esitys esiteltiin lähetekeskustelussa. Kyseessä ei ole vielä lopullinen päätös, sillä asia etenee seuraavaksi liikenne- ja viestintävaliokunnan käsittelyyn, jonka jälkeen talousvaliokunta antaa lausuntonsa. Valiokuntavaiheessa esitykseen voidaan vielä tehdä muutoksia, ennen kuin se palaa jatkokäsittelyyn eduskunnassa.

Lakimuutoksen lopullisesta muodosta riippumatta Cabidi-sovellus pysyy keskeisenä osana käyttäjien päivittäistä arkea. Tilauskanavat, ajopäiväkirjat ja integraatiot toimivat normaalisti, ja käytössämme on myös valmis Mitax-integraatio taksamittarien yhdistämiseksi Cabidiin.

Seuraamme tilanteen etenemistä tarkasti ja tiedotamme heti, kun muutosten vaikutukset käytäntöön tarkentuvat.

Lisätietoja Mitax-integraatiosta löydät osoitteesta: https://www.ewooks.fi/kayttoohjeet/ajopaivakirja_instructions/kaytto/3-5-mitax-400-taksamittarin-yhdistaminen-cabidi-sovellukseen/

en_USEnglish
Enable Notifications OK No thanks